Nasze wspaniałe Cymbalistki

7 grudnia Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie był organizatorem 38. Spotkania Cymbalistów z wielu zakątków Polski. W kategorii Soliści – Cymbaliści w przedziale wiekowym 6 – 14 lat wystąpiły uczennice naszej szkoły Emilia, Aleksandra i Martyna Pigan. To był popis ponadprzeciętnych umiejętności, a nasze perełki – cymbalistki mogą być wzorem wyjątkowych talentów, pasji i pracowitości.

Emilka otrzymała zaszczytne III miejsce, będąc najmłodszą uczestniczką muzycznych zmagań, a Ola i Martynka otrzymały wyróżnienia w swojej kategorii. Gratulacje dla młodych pasjonatek wyjątkowych zainteresowań, ich rodziców i nauczyciela.

Solowe popisy cymbalistów były duchową ucztą, a prym tutaj wodził Pan Michał Rydzik, nauczyciel muzyki w naszej szkole, wielokrotnie wspominany jako inspirujący, uczący i wspierający młodych ludzi pedagog.

Cymbały są tradycyjnym unikalnym instrumentem ludowym, który przetrwał na terenach południowo–wschodniej Polski i występuje powszechnie w ludowej praktyce instrumentalnej regionu. To strunowy instrument muzyczny uderzany, złożony z czworobocznego pudła rezonansowego i napiętych na nim strun stalowych, w które uderza się pałeczkami, zwanymi palczotkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *