Martynka wyróżniona w Regionalnym Przeglądzie

Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych w Kańczudze był miejscem wspaniałego występu uczennicy klasy VII Martynki Pigan z jej nauczycielem – mentorem, mistrzem Panem Michałem Rydzikiem. Podczas przeglądu Martynka zagrała na cymbałach rzeszowskich 2 utwory: „Oberka Podkudłacza” oraz „Polkę galopkę”.

Martynka otrzymała wyróżnienie i nagrodę. To wspaniała radość! Wielkie gratulacje należą się Martynce i Panu Michałowi Rydzikowi, zwłaszcza, że gra na tym wyjątkowym instrumencie „z duszą” nie jest wcale łatwa.

Link do Ogłoszenia wyników Regionalnego Przeglądu Kapel i Zespołów Śpiewaczych https://youtu.be/AS3Swa7-YnM

OKMiG – Kańczuga – OGŁOSZENIE WYNIKÓW REGIONALNEGO PRZEGLĄDU KAPEL LUDOWYCH I ZESPOŁÓW ŚPIEWACZYCH – KAŃCZUGA 2021 (okmigkanczuga.pl)

Cymbały to jeden z najstarszych znanych ludzkości instrumentów, którego korzenie sięgają starożytności. Instrument cechuje duża różnorodność pod względem wielkości, budowy, brzmienia i praktyki wykonawczej.

Na terenie Polski znane były od XVII wieku i występowały w różnych wariantach regionalnych, z których do dziś obecne w polskiej kulturze tradycyjnej są cymbały wileńskie (występujące na Litwie, a obecnie na terenie Warmii, Mazur, a także Pomorza Zachodniego) oraz cymbały rzeszowskie. Na Podkarpaciu cymbały wykorzystywane są głównie jako instrument tradycyjnej rzeszowskiej kapeli ludowej. Niegdyś pełniły ważną rolę w obrzędowości, szczególnie weselnej i podczas uroczystości rodzinnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *