Konstytucja 3 Maja w 230. Rocznicę

230 lat temu w Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Czteroletni zwany Wielkim przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 roku) i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

2021 rok to według uchwały sejmowej Rok Konstytucji 3 Maja 1791 roku. To wyjątkowe podkreślenie roli Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej i oddanie hołdu wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego aktu. Zachęcamy do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji w naszej współczesności .

Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja (eli.gov.pl)

Jak powstała niezwykle nowoczesna Konstytucja 3 Maja i co z tego wynikło?

Konstytucja 3 Maja według Jana Matejki

„Konstytucja 3 Maja 1791 roku” to olej na płótnie o wymiarach 247×446 cm. Jan Matejko rozpoczął pracę nad obrazem w styczniu 1891 roku, a ukończył dopiero w październiku. Jednak już w maju, podczas oficjalnych obchodów setnej rocznicy uchwalenia konstytucji, dokonano prezentacji niemal gotowego dzieła. Odsłonięto go na wystawie w krakowskich Sukiennicach, a obecnie obraz znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Obraz Matejki to scena zbiorowa ukazująca uczestników pochodu zmierzającego do Kolegiaty św. Jana, by zaprzysiąc tekst nowej konstytucji. Tło stanowi tu ulica Świętojańska, u jej wylotu widoczna jest fasada Zamku Królewskiego, gdzie obradowali posłowie. Posłom towarzyszy wiwatujący tłum warszawiaków, widać też postacie żołnierzy, którzy ochraniają pochód.

Matejko sportretował tu wiele znanych osobistości. Mistrz posłużył się symboliką i nie zawsze pozostawał do końca wierny faktom historycznym, nadrzędnym celem dzieła było bowiem ukazanie doniosłości wydarzenia.

Konstytucja 3 Maja, przejście ulicą Świętojańską, to przedostatnia wielka historyczna realizacja Jana Matejki, do której autor nie zostawił opisów dotyczących „odczytywania” obrazu.

Zakochany w polskiej przeszłości Jan Matejko potrafił „opowiadać” historię z rozmachem i pasją. Jego „opowieść” o majowej konstytucji jest uchwycona jakby w filmowym kadrze.

Dlaczego na obrazie o tematyce Konstytucji 3 maja znalazły się postacie, które w rzeczywistości nie uczestniczyły w wydarzeniu? Dlaczego Jan Matejko świadomie minął się z historyczną prawdą? Mistrz Jan Matejko miał przecież wiedzę, jak potoczyły się losy Konstytucji 3 Maja. Poznajmy bardzo ciekawe aspekty tego wielkiego dzieła.

Polsko, kraju niepokorny

Śpiewaj „Majową jutrzenkę”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *