Piknik naukowy „Tropiciele wiedzy” z PROJEKTOREM

Piknik naukowy online „Tropiciele wiedzy”, czyli jak pomóc uczniom w odnalezieniu pasji.

Jak zbudowana jest piramida żywieniowa? Ile cukru znajduje się w produktach, które spożywamy na co dzień? Jak zrobić żelki oraz wykonać eksperymenty chemiczne  z produktów znajdujących się w kuchni? Dlaczego warto uczyć się języków obcych i jak robić to szybciej i skuteczniej? 

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali uczestnicy warsztatów i pokazów prowadzonych przez Studentów-Wolontariuszy Programu PROJEKTOR podczas VII Pikniku Edukacyjnego Online „Tropiciele Wiedzy”.

20 lutego uczniowie  klas  IV, VII i VIII wzięli udział w VII Pikniku Naukowym Online „Tropiciele Wiedzy”. Ze względu na panującą sytuację sanitarno-epidemiologiczną warsztaty odbyły się zdalnie.

Studenci podczas prowadzonych zajęć w sposób innowacyjny i profesjonalny pokazywali młodszym kolegom, że nauka poprzez zabawę może być fascynująca. Udowodnili, że poznając różne dyscypliny naukowe można rozwijać swoje zainteresowania i pasje.  

W trakcie Pikniku pokazy i warsztaty prowadziło 16 Wolontariuszy z  Rzeszowa, Warszawy, Lublina, Bydgoszczy i Wrocławia, studiujących zarówno  kierunki ścisłe jak i humanistyczne oraz reprezentujących Koło Naukowe Elektroniki i Technologii Informacyjnych działające przy Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Koło Naukowe Studentów Sinologii działające przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II i Koło Naukowe Dietetyków Uniwersytetu Rzeszowskiego.  Wydarzenie powstało przy współpracy z Wydziałem Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.

Studenci zadbali także o obsługę techniczną wydarzenia oraz oprawę foto.

Uczniowie uczestniczyli w blokach tematycznych:

  • chemia;
  • edukacja żywieniowa;
  • język obcy.

Zainteresowani mieli okazję nie tylko obserwować różnorodne zjawiska zachodzące w przyrodzie i  otoczeniu, ale także w sposób praktyczny doświadczać i przeprowadzać samodzielne eksperymenty.

Warsztaty z chemii były doskonałą okazją, by na chwilę zamienić się w naukowca i nauczyć się robić własne żelki. Uczniowie przekonali się, że chemia otacza ich na co dzień. Poznali także co to jest gęstość substancji, jak zrobić wulkan oraz jak kwasy wpływają na zęby i dlaczego ich codzienne mycie jest tak ważne.

W trakcie zajęć z edukacji żywieniowej studentki  omawiały, jak zbudowana jest piramida żywieniowa i jak ważne są poza komponentami żywności kwestie ruchu, snu oraz higieny. Uczniowie nauczyli się także, na co zwracać uwagę przy kupowaniu różnych produktów oraz jakie składniki są potrzebne, a jakie zbędne w ich składzie.  W trakcie wykonywanych doświadczeń sprawdzili ile cukru jest w popularnych słodyczach.

Podczas warsztatów z języka obcego uczniowie poznali aplikacje, które pozwalają szybciej przyswajać słownictwo. A praktyczne przykłady i ciekawostki na temat języka francuskiego oraz esperanto sprawiły, że warsztaty były bardzo ciekawe. 

Celem warsztatów jest:

– pokazanie, że nauka przedmiotów ścisłych może być interesującą przygodą,

– pobudzenie wyobraźni,

– rozwinięcie kreatywności,

– dzielenie się zainteresowaniami, a przede wszystkim podarowanie radości nawet podczas trwającej pandemii. 

Zarówno nauczyciele jak i dzieci potwierdzają, że było warto uczestniczyć w wydarzeniu.

Program PROJEKTOR to ogólnopolski program społeczny realizowany przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości. Autorem i Fundatorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Studenci-wolontariusze poprzez realizację  projektów edukacyjnych przekazują swoje pasje i zainteresowania dzieciom i młodzieży z małych miejscowości (do 20 000 mieszkańców) inspirując ich do samodzielnego rozwoju.

Przekazujemy PROJEKTOROWI – Wolontariuszom i Organizatorom ogrom podziękowań za to, że właśnie nasza mała szkoła mogła brać udział w pikniku i doświadczać ciekawych edukacyjnych doznań. Dziękujemy za wsparcie naszych uczniów w edukacyjnych wędrówkach, poznawaniu zainteresowań i poszerzaniu pasji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *