Mędrców gwiazda prowadziła

Trzej królowie pod gwiazdą szli,
przemierzali noce i dni

Niosąc dary, pełni wiary aż do stajenki drzwi…

6 stycznia to święto Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane Świętem Trzech Króli, czyli święto, w którym Jezus objawił się człowiekowi.

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania króla Heroda w Judei, do Betlejem – miejsca narodzin Jezusa – przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary. Kacper ofiarował kadzidło – symbol boskości, Melchior – złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar – mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci Chrystusa.

Na pamiątkę tego wydarzenia Kościół ustanowił święto Epifanii (Objawienia Pańskiego) i jest to jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się też zwyczaj święcenia kredy i kadzidła. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok. Nie jest to skrót od imion Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara (imię Kacper po łacinie pisane jest przez C). Napis „C+M+B” to skrót od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat – Niech Chrystus błogosławi temu domowi.

U nas powstała cieplicka „królewska” galeria Trzech Króli. Dzieci i uczniowie tworzyli postacie/figurki w dowolnej formie przestrzennej, z dowolnych materiałów i w dowolnych rozmiarach. To autorskie prace wykonane ręcznie! Są też wiersze, a wszystkie prace świadczą o Waszej wyjątkowej aktywności. Jesteście współautorami „królewskiej” galerii – gratulacje!

Zespół nauczycieli wychowawców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *