Flaga Polski kreatywnie

Zróbmy flagę! W związku ze zbliżającą się Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości, zachęcamy wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Cieplicach do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym.

Projekt polega na „ułożeniu” naszej polskiej flagi. Potrzebne do tego będą białe i czerwone przedmioty, które znajdziecie w swoich domach. Pamiętajcie o odpowiedniej proporcji  –  5 : 8!

Zdjęcia swoich flag podpiszcie (imię i nazwisko oraz klasa) i przyślijcie do 9 listopada, na adres e-mail pani Magdaleny Gwóźdź: mgwozdz@spadamowka.edupage.org

Przykładową pracę możecie zobaczyć na zdjęciu.

Wykażcie się kreatywnością! Ale pamiętajcie również, że szacunek do naszego symbolu narodowego – flagi, jest bardzo ważny!

Powodzenia!

Konstrukcja, wymiary i barwy

Obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony.

Skrócona historia barw narodowych

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792r. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej – Konstytucji 3 Maja panie wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie biało-czerwone szarfy.

Podczas powstania listopadowego jako znaku rozpoznawczego polskich oddziałów użyto biało-czerwonej kokardy, symboliczne kolory miały jednoczyć Polaków w walce z zaborcami. Po raz pierwszy polskie barwy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego 7 lutego 1831r.

Po odzyskaniu niepodległości barwy i kształt flagi uchwalił Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919r. Dwa lata później Ministerstwo Spraw Wojskowych wydało broszurę, w której sprecyzowano odcień czerwieni definiując ją jako „karmazyn”, a w 1927r. odcień koloru czerwonego został zmieniony na „cynober”, ten sam kolor został użyty w definicji flagi w ustawie z 1955r. Kolory flagi ponownie były zmienione ustawą z dnia 31 stycznia 1980r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *