Wąskotorówką bliżej do … historii. Jechali z nami żołnierze cesarza Franciszka Józefa. Nasz udział w Jubileuszu 115 lat Przeworskiej Kolei Dojazdowej Pogórzanin.

Przeworska wąskotorówka obchodziła w niedzielę 29.09.2019r. 115- lecie istnienia.  Z tej okazji została zorganizowana jubileuszowa uroczystość, na którą zaproszono uczniów z klas VII i VIII naszej szkoły. Wszyscy z radością i entuzjazmem wyrazili chęć udziału w  wyjątkowej lekcji historii.

Na stacji Przeworsk „ Wąski” spotkaliśmy wielu innych uczestników przejazdu; najliczniejszą grupę stanowili młodzi ludzie ze szkół w naszym powiecie.

Powitał nas Kierownik PKD – Paweł Tworek, a także wójt naszej gminy –  Pan Edward Jarmuziewicz, który był jednym z gości honorowych, w gronie m.in. Starosty Przeworska Bogusława Urbana oraz Poseł na Sejm, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anny Schmidt – Rodziewicz. Następnie zaprezentowano wystawę mobilną pt. „Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej 1904-2019”. W trakcie przejazdu odbyła się rekonstrukcja wydarzeń z czasów powstania kolei z udziałem Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X.D.O.K.”; był powrót do dawnych czasów i oddana atmosfera, jaka wtedy panowała – kolejką jechali razem z nami „żołnierze” cesarza Franciszka Józefa.

Czas umilał występ Przeworskiej Kapeli Podwórkowej „ Beka”. Nasi uczniowie bawili się doskonale w towarzystwie swoich kolegów z sąsiednich szkół podstawowych w Adamówce i  Majdanie Sieniawskim. Podziwiali piękne jesienne widoki, śpiewali i cieszyli się poczuciem wspólnoty. A odbyta otwarta lekcja historii na pewno wiele im uświadomiła i pozostanie na długo w pamięci. To były radosne i bogate wrażenia po przejażdżce kolejką wąskotorową!

Opiekunką wyjątkowej podróży w czasie i przestrzeni była wychowawczyni klasy VIII Pani Agata Szynal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *