Patriotycznie na majówkę!

1 maja to Święto Pracy – wprowadzone w 1889 roku dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, podczas strajku na rzecz wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.

2 maja – Święto Flagi. To święto państwowe ustanowione w 2004 roku. W tym dniu 1945 roku, polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało – czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie.

Wywieś flagę! Nie musi to być duża, można ją uszyć, namalować lub zrobić z papieru. Ważne, aby ten narodowy symbol był widoczny przy Waszym domu. W tym niełatwym czasie  możemy być solidarni i wspólnie okazać nasz patriotyzm. Wywieś flagę na majówkę!

 Moja flaga

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja – ustanowione w 1919 i przywrócone ponownie w 1990 roku.  W naszej Ojczyźnie, w naszych rodzinach świętujemy ważną dla Polaków 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.

My, społeczność Szkoły Podstawowej w Cieplicach chcemy wyrazić nasz patriotyzm. To nasza postawa – dzieci, uczniów, rodziców, nauczycieli i lokalnej społeczności oparta na miłości do naszej Ojczyzny, jej historii i tradycji.

Patriotyzm – co to za słowo? Czy ono znaczy coś ważnego w naszym życiu? Czy dziś łatwo być patriotą? Dlaczego jestem patriotą? Jaki jest powód, by kochać naszą Ojczyznę?

Ważne pytania i równie ważne odpowiedzi niech będą treścią naszych refleksji na początku maja.

My, Polacy mamy wielobarwne przekazy naszej przeszłości, przecież historia Polski jest opowiadana słowem, obrazem, muzyką. Może kiedyś Ty zostaniesz nauczycielem? Ale już teraz, dzisiaj pokaż, poczytaj, opowiedz, zaśpiewaj, porozmawiaj, zainteresuj – KOGOŚ przeszłością naszej Ojczyzny. Może to właśnie jest Twój patriotyzm? Poniżej  propozycje, z których możesz skorzystać.

“Święto Konstytucji 3 Maja” – prezentacja pokazuje młodszym dzieciom, czym jest konstytucja, jakie są symbole narodowe Polski oraz zapoznaje z legendą „O Orle Białym”.

Ciekawy film dla najmłodszych (i nie tylko): Polskie Symbole Narodowe – Polak Mały 

Polskie Symbole Narodowe – Polak Mały 

Koniecznie obejrzyj film: Animowana „Historia Polski”

Animowana „Historia Polski”

Wywieś flagę na majówkę!

Małgorzata Leja
dyrektor Szkoły Podstawowej w Cieplicach

1 thought on “Patriotycznie na majówkę!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *